Sprzedałeś samochód? I co dalej?

Po sprzedaży auta musimy zrobić dwie podstawoweczynności, aby uniknąć kłopotów:

  1. Powiadomić wydział komunikacji o sprzedaży samochodu

Zgodnie z art. 78 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ciągu 30 dni powinniśmy zgłosić fakt sprzedaży samochodu do naszego wydziału komunikacji. Tymczasowo, w związku z Koronawirusem termin ten został wydłużony do 180 dni. Warto wiedzieć, że zgłoszenie sprzedaży samochodu, to zupełnie coś innego niż wyrejestrowanie pojazdu.

Uwaga kara – od Stycznia 2020 roku, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, za niedopełnieniem formalności dotyczących poinformowania wydziału komunikacji o sprzedaży samochodu może zostać na nas nałożona kara w wysokości od 200,00 do 1000,00 zł. Ponadto mogą nas spotkać innego rodzaju konsekwencje. Jeśli kupujący również nie zgłosi tego faktu i będzie jeździć na naszych tablicach rejestracyjnych, a dojdzie do zdarzenia to nas spadnie wyjaśnianie całej sprawy. Będziemy musieli wskazać kierującego i wysłać umowę sprzedaży do odpowiednich organów. Lepiej nie zwlekaj z tym obowiązkowym zgłoszeniem, aby uniknąć później nerwów związanych z wyjaśnianiem całego bałaganu.

2.   Powiadomić firmę ubezpieczeniową o sprzedaży samochod

Sprzedający samochód ma 14 dni aby powiadomić swój zakład ubezpieczeń o sprzedaży samochodu i wskazać nowego nabywcę, o czym stanowi art. 32 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

W zawiadomieniu należy podać nasze dane oraz dane nabywcy: 

  • imię,
  • nazwisko,
  • adres zamieszkania
  • numer PESEL
  • a wypadku osób prawnych adres siedziby i numeru REGON.

W sytuacji niedopełnienia tego obowiązku może się okazać, że to my będziemy musieli opłacić kolejną składkę OC. Warto też wiedzieć, że w przypadku AC i NNW należy nam się zwrot odpowiedniej części składki, którą wpłaciliśmy ubezpieczycielowi.

Klikając na ten link możesz pobrać z naszej strony aktualny formularz zawiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy to zapraszamy do kontaktu z naszą Agencją. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w załatwieniu formalności związanych z prawidłowym powiadomieniem firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży Twojego samochodu. Nasza Agencja działa na terenie miejscowości takich jak: Grodzisk Maz., Milanówek, Książenice i okolice.

Zapraszamy serdecznie.

Okrągłe - Ania1 małe

Anna Łojko