W poniższym artykule chcielibyśmy prostym językiem przybliżyć Państwu podstawowe zagadnienia związane z wypowiedzeniem ubezpieczenia OC pojazdu. Prawo klienta do wypowiedzenia umowy OC jest dokładnie i szczegółowo opisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ale tutaj spróbujemy poruszyć najważniejsze kwestie.
W jakich sytuacjach musimy/mamy prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?
Oto najbardziej typowe sytuacje, z którymi spotykamy się w codziennym życiu:
- wypowiedzenie umowy na koniec okresu ubezpieczenia (art.28) – Posiadasz samochód i ubezpieczenie w firmie A (np. Generali), ale nowe ubezpieczenie chcesz wykupić w innym Towarzystwie (np. Warta). W takiej sytuacji musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę OC. Jeżeli tego nie zrobisz w formie pisemnej w przedostatnim dniu obowiązywania umowy, to zazwyczaj polisa wznowi się automatycznie na kolejny rok.
- wypowiedzenie umowy OC po jej automatycznym wznowieniu (art. 28a) – Posiadasz samochód, miałeś wykupione ubezpieczenie np. w PZU, przegapiłeś datę końca ubezpieczenia i dostałeś list, że ubezpieczenie zostało automatycznie wznowione. Jeżeli inna firma ma dla Ciebie bardziej atrakcyjną ofertę, to możesz wypowiedzieć automatyczne ubezpieczenie w PZU i wykupić nową polisę w innej firmie.
- wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu (art. 31) – kupiłeś używany samochód i dostałeś polisę OC od poprzedniego właściciela. W takim przypadku możesz niej korzystać do momentu jej wygaśnięcia lub możesz ją wymówić w dogodnym dla siebie czasie. Warto pamiętać, że umowy OC przejęte od poprzedniego właściciela nie wznawiają się automatycznie, więc jak zapomnisz o tym, to możesz narazić się na karę z UFG.
- odstąpienie od umowy OC zawartej na odległość – zgodnie z prawem, jeżeli jako osoba fizyczna, kupiłeś polisę w internecie lub przez telefon (na odległość), to w ciągu 30 dni możesz od niej odstąpić. Czasem zdarza się, że kupimy ubezpieczenie OC przez internet, a później dobry Agent znajduje dla nas lepszą ofertę. W takiej sytuacji możesz skorzystać z tej opcji.
Jak napisać i gdzie wysłać wypowiedzenie polisy OC??
Wypowiedzenie polisy OC można napisać samemu, nawet odręcznie i (w formie pisemnej) trzeba je skutecznie dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. Wymówienie można złożyć osobiście, ale również można je wysłać pocztą, kurierem lub e-mailem. Warto zachować sobie kopię i potwierdzenie wysłania na wypadek, gdyby oryginalny dokument gdzieś się zapodział. Warto też pamiętać o obowiązującym terminie wypowiedzenia umowy OC opisanym wyżej – liczy się data stempla pocztowego, data dostarczenia przez kuriera, data e-maila lub załączenia dokumentu na portalu klienta.
Zamiast samemu pisać wypowiedzenie od podstaw, warto skorzystać z gotowego wzoru, który zawiera odpowiednie zapisy. Są trzy tryby wypowiedzenia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Gotowy wzór można pobrać z naszej strony klikając ten link. Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy OC musi być podpisane przez właściciela polisy.
Czy muszę podawać przyczynę wypowiedzenia polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC?
W uproszczeniu odpowiedź brzmi „tak”. Zrezygnować z polisy OC można w kilku przewidzianych prawnie przypadkach, takich jak:
- Twoja obecna umowa OC dobiega końca, a Ty chcesz zmienić ubezpieczyciela, ponieważ np. w innym towarzystwie znalazłeś tańszą polisę
- Twoje OC wznowiło się automatycznie na kolejny rok
- Kupiłeś używany samochód i nie chcesz korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela
- Jeżeli wyrejestrowałeś pojazd z powodu jego zezłomowania, kradzieży lub sprzedaży za granicę
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy to zapraszamy do kontaktu z naszą Agencją. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w załatwieniu formalności związanych z prawidłowym wymówieniem polisy. Nasza Agencja działa na terenie Grodziska Maz., Milanówka i okolic.
Zapraszamy serdecznie.